Ból wątroby co może oznaczać i jak sobie z nim radzić?

Udostępnij:

Wątroba to bardzo ważny organ w organizmie ludzkim, spełniający wiele funkcji m.in. udział w procesach trawiennych, produkcja białkowa, detoksykacja, czy gromadzenie zapasów witamin. Wątroba nie jest unerwiona, jednak dolegliwości bólowe w tej okolicy mogą świadczyć o jej chwilowym powiększeniu - wtedy naciska na sąsiadujące z nią tkanki. Zatem jakie mogą być przyczyny bólu wątroby i jak sobie z nimi radzić? 

Ból wątroby - możliwe przyczyny

Naruszona wątroba ulega powiększeniu, pojawia się ostry ból, który z reguły trwa kilka godzin. Ustępuje samoistnie, może jednak dłużej się utrzymywać. Przyczyn takiego stanu rzeczy należy szukać w: 
 
- wirusowym lub bakteryjnym zapaleniu wątroby;
- upośledzenie organu spowodowane marskością;
- torbielach;
- kamicy żółciowej;
- nadużywaniu alkoholu oraz wyrobów tytoniowych;
- przyjmowaniu zbyt dużej ilości leków przeciwbólowych z naciskiem na paracetamol. 

Jeśli ból pojawia się tylko po spożyciu jakichś substancji lub przyjmowaniu środków leczniczych, to sygnał, że wątroba źle reaguje na konkretne składniki i po prostu wystarczy ich unikać. Przykładowo, jeśli ktoś twierdzi, że po wypiciu butelki wina boli go wątroba, może to oznaczać, że organ nie nadąża z metabolizmem toksyn.

Wspomaganie się domowymi sposobami

Tendencja do przeciążania wątroby nieodpowiednią dietą powinna skłonić pacjenta przede wszystkim do zmiany nawyków żywieniowych (ograniczenia jedzenia potraw tłustych, ciężkostrawnych, wzdymających), ale także wspomagania się produktami pochodzenia naturalnego. Rozkurczowo na przewody żółciowe działają na przykład, takie zioła jak: majeranek, kminek, czy oregano. W swój codzienny jadłospis można włączyć zieloną herbatę i napary ziołowe. Detoksykację wątroby wspierają: kurkuma, ostropest plamisty i mniszek lekarski.

Gdy boli wątroba - leczenie

Gdy ból w prawej części brzucha pod żebrami odczuwany jest permanentnie, należy zgłosić się do lekarza. Podstawowymi badaniami, które pomogą specjaliście postawić diagnozę, są morfologia krwi (w tym markery wątrobowe), USG i rezonans magnetyczny.

Doktor może przepisać leki na wątrobę, które złagodzą nieprzyjemne symptomy. Także wiele produktów farmaceutycznych z tej kategorii opartych jest ziołowych składnikach. Tabletki i kapsułki zawierają w sobie ekstrakty ze wspomnianych wyżej ziół. Badania wykazały, że na wątrobę korzystny wpływ wywierają: cholina, fosfolipidy i cynaryna. Ta pierwsza ogranicza stłuszczenie narządu. Fosfolipidy odpowiadają za prawidłowy poziom cholesterolu we krwi, cynaryna zaś pełni funkcję ochronną. Doraźnie można stosować leki rozkurczowe i przeciwbólowe. 

Leczenie wątroby zwykle kończy się dla pacjenta pomyślnie, gdy jednocześnie: prowadzi on aktywny tryb życia, ogranicza używki, stosuje zbilansowaną i urozmaiconą dietę. Aby dolegliwości bólowe więcej nie doskwierały, warto regularnie jeść posiłki, nie przejadać się i zrezygnować z ciężkostrawnych dań.

Artykuł partnera

0 Komentarze

Socialmedia

Warte uwagi

Ludzkości problem odwieczny… czyli słów...

Dziś konserwacja żywności kojarzy się źle i nie bez powodu. Zdobycze współczesnej nauki dostarczyły producentom żywności szerokie spektrum narzędzi wykorzystywanych w procesie...