Półprodukty cukiernicze nie należą do grupy gotowych wyrobów. Są wykorzystywane do poszczególnych czynności cukierniczych, np. nadziewania, przekładania, dekorowania, glazurowania. Najpopularniejszymi półproduktami są pomady smakowe, różne kremy i masy, a także przetwory owocowe. Jakie są cechy owych produktów i jak można je dobrze wykorzystać?
Pomady wodne i mleczne – dekorowanie i nadziewanie
Jednymi z najpopularniejszych półproduktów, chętnie stosowanych w cukiernictwie, są pomady cukiernicze. Mają one postać gęstej, plastycznej masy. Dzielą się na dwa rodzaje: pomady wodne i mleczne.
Pomady wodne idealnie sprawdzają się w glazurowaniu, dekorowaniu, oblewaniu różnych ciast, tortów, ciasteczek. Aby były zdatne do użytku, należy je poddać procesowi podgrzewania i rozcieńczania. Dopiero wtedy uzyskują odpowiednią barwę i konsystencję.
Innym typem pomady wodnej jest pomada z glukozą krystaliczną, która nadaje się do wypieków o dużych powierzchniach, np. ciast i tortów. Istnieje także wersja gotowa do użycia, której nie trzeba poddawać uprzednim procesom podgrzewania czy nawadniania. Wystarczy wymieszać produkt, a następnie nałożyć warstwami za pośrednictwem pędzelka lub specjalistycznej maszyny.
Pomady mleczne charakteryzują się aksamitną konsystencją, którą uzyskują dzięki wykonaniu z pełnego mleka. Sprawdzają się one w tworzeniu nadzień do pralin, czekoladek czy wafelków. Mogą występować w różnych smakach, np. toffi, cappuccino czy karmelowym.
Dobrej jakości pomady smakowe można zakupić w hurtowni Holger Food Group, specjalizującej się w produkcji i dystrybucji produktów z branży spożywczej i cukierniczej. Można tu znaleźć także fondanty czy syropy glukozowe.
Znaczenie syropu glukozowego
Syrop glukozowy jest bardzo istotnym składnikiem we wszystkich cukierniczych półproduktach. Odpowiada on za wiązanie, sklejanie, spulchnianie, a także przedłużanie świeżości produktów. Zapobiega krystalizacji, ogranicza wzrost kryształków lodu podczas mrożenia. Jest również określany jako stabilizator zapachu i smaku.
Kremy cukiernicze i przetwory
Kremy cukiernicze powstają na zimno lub gorąco. Te pierwsze (np. krem z bitej śmietany) są wykorzystywane głównie do przekładania warstw tortów. Wersje na gorąco stosuje się do dekorowania wypieków lub łączenia elementów, co wynika z ich nietrwałej struktury.
Przetwory owocowe są natomiast wykorzystywane do nadziewania ciastek i babeczek, a także dekorowania tortów. Należą do nich dżemy, marmolady, owoce kandyzowane. Cukiernicy często sięgają też po skórkę pomarańczową.
Artykuł partnera