Camembert - pleśniowa duma Normandii

Udostępnij:

Każdy zna uczucie, gdy po zostawieniu jedzenia na zbyt długo w lodówce, staje się ono nieprzydatne do jedzenia z powodu pleśni... Na szczęście nie każda pleśń przekreśla jedzenie, bo gdyby tak było camembert nie byłby tak smakowitym kąskiem dla fanów serów. Symbol Normandii kusi aksamitną skórką i delikatnym smakiem, który ujmie nawet tych sceptycznie nastawionych do serów pleśniowych.

Camembert – niewielka, spokojna miejscowość w Normandii. Nikt w 1791 roku nie spodziewał się, że właśnie opracowuje tu recepturę przepysznego sera, którym ludzie będą zachwycali się także ponad 200 lat później. Miasteczko dziś nie zmieniło się zbytnio – nadal to kilka domów, ulic, skromność. W przeciwieństwie do ich wytworu, czyli sera, który wciąć podbija serca i podniebienia na całym świecie. I nie zamierza przestać, bo do sera pleśniowego przekonują się coraz to nowsze osoby, które wcześniej podchodziły do tego przysmaku z dużą dozą niepewności.

Camembert jest niesamowicie sycący i pasuje do różnych dań w przeróżnym stylu – od sosów, do pizzy, na której idealnie rozpłynie się i zaspokoi każde, nawet najbardziej wymagające podniebienie. Nie może zabraknąć go także na nieformalnych imprezach w postaci koreczków z oliwkami, ogórkami i pomidorkami koktajlowymi. Jest także obowiązkowym elementem na desce serów, gdzie może wystąpić razem z winogronami, kaparami, figami, daktylami i gruszkami. Idealnie komponuje się z konfiturami  z borówek czy żurawiny. Smak sera doskonale łagodzi słodycz owoców. Niewątpliwie tytuł mistrza przekąsek należy do camemberta. To jednak nie jedyne przeznaczenie, bo będzie świetnym kompanem także grillów czy obiadów – w panierce, z odpowiednim sosem.

ser Camembert

Jeśli planujemy wieczorną ucztę z camembertem w roli głównej, nie może zabraknąć tam także wina. Do miękkiego sera najlepszym wyborem będzie półsłodkie. Jeśli chcielibyśmy jednak całkowicie pozostać w klimacie Normandii, wybierzmy cydr, z których miasteczko także słynie. Miłośnicy piwa nie powinni być jednak zawiedzeni, bo ten złocisty trunek także świetnie komponuje się z tym pysznym serem. Najlepiej egzamin zda piwo pszeniczne lub lager.

Camembert nie jest jednak łatwy do wyprodukowania. Nie mowa tu jednak o samej recepturze, a o formalnościach... We Francji nazwy tej może używać jedynie kilkuset wytwórców, z których każdy podlega szczegółowej kontroli. Przed wojną ser typu camembert produkowano też w Polsce, w Słupsku. Był on hitem, jednak po wybuchu II wojny światowej produkcję przeniesiono do Bawarii.

Dziś coraz rzadziej zabieramy ze sobą do pracy kanapki. Smaczniejszą alternatywą są bruschetty z awokado czy suszonymi pomidorami. A do tych idealnie będzie pasować camembert z winogronami. Nie tylko jednak tu, bo ten pyszny ser potrafi uratować każdą potrawę. Sałatka z roszponką i camembertem, pierś z kurczaka, a nawet zupa borowikowa – camembert odnajdzie się w każdym otoczeniu, a dodatkowo będzie naprawdę smacznym dodatkiem, gwarantującym naszym daniom odrobinę rozpływającej się w ustach słodkości.

 

0 Komentarze

Socialmedia

Warte uwagi

Czy warto zostać wege po 50-tym roku życia?

Każdy z nas powinien zdrowo się odżywiać. Ale czy po 50-tym roku życia warto wprowadzać totalną zmianę diety i przejść na wegetarianizm? Dziś odpowiemy Wam na to pytanie. Poznacie też...