Czekolada, wynaleziona dopiero w drugiej połowie XIX wieku, podbija serca miłośników słodyczy i smakoszy niemal na całym świecie. Ten niezwykły i uwielbiany przysmak ma wiele odsłon i może być wykorzystywany nie tylko, jako słodka przekąska - w swojej wytrawnej odsłonie służy często jako dodatek do słonych dań. Jeżeli lubicie czekoladę, dowiedzcie się o niej kilku ciekawostek, które nie tylko umilą wam podjadanie kostek gorzkiej, mlecznej lub nadziewanej czekolady, ale również wyjaśnią jej pochodzenie i właściwości.
Gorzka czy mleczna?
Powszechnie wiadomo, że najzdrowsza czekolada to ta gorzka, a o jej wartości decyduje ilość miazgi kakaowej - im wyżej w składzie, tym lepiej. To właśnie gorzka czekolada skrywa w sobie cenne wartości odżywcze, które sprawiają, że jedzona codzienne, w rozsądnych ilościach, jest samym zdrowiem! Pomoże m.in. ograniczyć ryzyko zawału.
Czekolada mleczna ma o wiele mniej miazgi kakaowej, za to dużo cukru i mleka. Jest więc mniej zdrowa, bardziej kaloryczna, ale nie oznacza to, że pozbawiona jakichkolwiek wartości. Obydwa rodzaje czekolady zawierają w sobie magnez, żelazo, miedź, cynk, fosfor, potas i wapń. Znajdziemy w nich nawet witaminy A, K i witaminy z grupy B.
Faktem jest, że czekolada bardzo poprawia nastrój - odpowiada za to duża ilość węglowodanów. Taki zastrzyk natychmiast pobudza, dlatego czekolada to świetna przekąska, jeżeli czujemy spadek energii, na przykład w pracy. Co ciekawe, czekolada zawiera również niewielkie ilości kofeiny - a to dodatkowy "pobudzacz". Ponad to, magnez pozytywnie wpływa na nasz układ nerwowy.
Ostatnią ciekawostką zdrowotną, związaną z czekoladą, będzie niedawane odkrycie naukowców - czekolada pomaga na kaszel! A to za sprawą teobrominy, substancji, która ma właściwości przeciwkaszlowe.
Czekolada - słodycz, która daje sporo korzyści
Udowodniono, że czekolada syci, nawet w niewielkich ilościach. Dlatego kiedy nachodzi nas ochota na coś słodkiego, wystarczą zaledwie dwie kostki, by odczuć satysfakcję. Warto wiedzieć, że nawet zapach czekolady potrafi nas uspokoić i zrelaksować. Nic dziwnego - czekolada zawiera w sobie aż 600 aromatów (dla porównania – czerwone wino ma ich 200). Wszystkie oddziałują na nas pozytywnie. I to do tego stopnia, że gdy rozpyli się jej zapach w księgarni, wzrasta sprzedaż książek kulinarnych i romansów (taki eksperyment przeprowadzono w 2013 roku).
Czy wiesz, że ludzie szaleją na punkcie czekolady?
Rzeczywiście, wydaje się, że świat oszalał na punkcie czekolady. W Belgii przy jej produkcji pracuje aż 17 000 osób. Na punkcie tego przysmaku w szczególności szaleją Amerykanie, zjadając aż 50% światowej produkcji - dla porównania, Europa nie pozostaje w tyle - zjada 40%.
Czekolada, całe szczęście, nigdy nie spowodowała wybuchu wojny, ale za to z jej powodu strajkowano - 1947 roku kanadyjskie dzieci wyraziły swoje niezadowolenie, bo tabliczki czekolady zdrożały aż o 50%!
Co warto na pewno zapamiętać? Kupując czekoladę, należy zwracać uwagę na jej jakość, a zwłaszcza na ilość miazgi kakaowej w składzie. Można ją jeść kilka razy w tygodniu, nawet na diecie (w rozsądnych ilościach). Co ważne - biała czekolada nie zawiera miazgi kakaowej, więc w praktyce nie powinno się mówić o niej „czekolada”.
Artykuł partnera