Jakie są najlepsze źródła białka na diecie ketogenicznej?

Udostępnij:

​Dieta ketogeniczna to najpopularniejsza dieta roku 2021. Ma wielkie szansę na utrzymanie tej pozycji w kolejnych latach za sprawą swojej skuteczności. Jest najlepszym sposobem na pozbycie się niechcianej tkanki tłuszczowej w szybkim czasie. Dieta ketogeniczna jest zalecana przez lekarzy osobom, które chorują między innymi na insulinooporność. Co przyprawia o zawrót głowy początkujących keto adeptów? Oczywiście węglowodany i białko ketogeniczne. Z tego artykułu dowiesz się, jak to naprawdę jest z tym białkiem.

Krótko o diecie ketogenicznej

Keto dieta polega na przejściu ciała w stan ketozy. Brzmi dość nie jasno? Do ketozy dochodzi w momencie, w którym nasz organizm przestaje korzystać z glukozy, którą przekształca w energię. Ustępuje ona miejscu ciałom ketogenicznym, które z kolei pochodzą z rozpadu tłuszczu. To właśnie tłuszcz staje się paliwem napędowym. Jak do tego dochodzi? Na tej diecie wykluczamy z keto jadłospisu węglowodany, białko i cukry. Przyjmuje się, że tłuszcze powinny być udziałem 80-90% całego naszego dziennego pożywienia. A reszta to białko i węglowodany. Aby taki sposób żywienia był dobry dla naszego zdrowia i samopoczucia, należy zawsze skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem. Idealnie byłoby, gdybyśmy skorzystali z przygotowanych dla nas planów żywieniowych, które uwzględniają wyniki naszych badań. Przynajmniej w pierwszym miesiącu! W taki sposób możemy nauczyć się komponowania posiłków.

Białko na diecie ketogenicznej

Niestety, białko na diecie ketogenicznej bardzo często niweczy nasz sukces. Jest to niezwykle ważne, by pilnować dozwolonych ilości białka. Zbyt duża jego ilość, może powodować problemy w przejściu w stan ketozy. Białko na ketozie powinno być więc ściśle kontrolowane. Dlaczego? Ponieważ to właśnie białko na ketozie zostaje przetworzone w glukozę, a co za tym idzie - nasz organizm dalej będzie pobierał z niej energię. Glukoza to nie tylko kłopot w przejściu w stan ketozy, ale i dużo większy apetyt, który prowokuje podjadanie.

Ile białka jeść na diecie ketogenicznej?

Wiesz już, że białko na ketozie, a raczej jego nadmiar będzie prowokował utrudnienia w gubieniu kilogramów. Nie jest jednak tak, że odtąd musisz pożegnać się na dobre z ukochaną piersią z kurczaka. Białko jest potrzebne każdemu, aby dobrze funkcjonował! Zwłaszcza, jeśli jesteś osobą regularnie uprawiającą sport - czy to siłownia, czy mata we własnym domu. Białko pomaga rozrosnąć się mięśniom. Ile go jednak jeść? Przy dokładnych wyliczeniach pomoże Ci dobry dietetyk, który rozpisze Ci każdy posiłek.

Specjaliści mówią, że dobrze zbilansowany keto jadłospis, powinien zawierać białko w ilości 1-1,5 g na 1 kg masy ciała u osób, które mają siedzący tryb życia. Białko na diecie ketogenicznej, u osób, które trenują minimum dwa razy w tygodniu, to już inny przedział - 1,8-2 g na 1 kg masy ciała. Należy pamiętać, że jeśli dużo się stresujemy, mało śpimy, prowadzimy szybkie i intensywne życie, a do tego uprawiamy sport - ilość niezbędnego białka wzrasta.

Proporcje makro na ketozie

Proporcje makro na ketozie są bardziej restrykcyjne, niż w późniejszym etapie diety ketogenicznej. Tak się to przedstawia:

  • - tłuszcz - 80-85%
  • - białko - 10-15%
  • - węglowodany - 5%

Jest to wariant bezpieczny, co jeśli jednak nie czujemy się dobrze i takie proporcje są dla nas zbyt dużym wyrzeczeniem? No cóż, najlepiej byłoby przetrwać proces ketoadaptacji, a później możemy przejść na bardziej liberalny wariant, który nie będzie już dawał tak spektakularnych efektów w utracie masy ciała. Proces będzie dalej trwał, jednak odrobinę wolnej. Ta opcja żywieniowa prezentuje się następująco:

  • - tłuszcz - 70-80%
  • - białko - 20-25%
  • - węglowodany - 5-10%

Artykuł partnera

0 Komentarze

Socialmedia

Warte uwagi

Przepis na smaczne naleśniki

​ Naleśniki cieszą się od lat niesłabnącą popularnością. Wszystko dlatego, że można je podawać zarówno na słodko, jak i na słono oraz serwować na śniadania, obiady i podwieczorki...