Polskie regionalne potrawy na Wigilię

Udostępnij:

Regionalne zróżnicowanie naszego kraju to coś, z czego nie tylko powinniśmy być dumni, ale też o co powinniśmy troskliwie dbać. Tradycyjne potrawy i zwyczaje z czasem zanikają, jeśli nie poświęca im się odpowiednio dużo uwagi. Okresem, kiedy regionalne osobliwości zarysowują się szczególnie wyraźnie, jest Wigilia i święta Bożego Narodzenia. Stanowią więc one doskonałą okazję do tego, by uświadomić sobie, że nie wszyscy stawiamy na wigilijnym stole te same potrawy i że warto czerpać inspiracje przede wszystkim z własnej, niezwykle bogatej kultury kulinarnej. Bez czego nie wyobrażają sobie świąt górale i co musi się znaleźć w podlaskim wigilijnym menu? Sprawdź w naszym przewodniku!

Wigilia na Podhalu

Kto najbardziej dba o zachowanie swojej lokalnej tożsamości? Wydaje się, że prym wiodą w tym temacie górale z Podhala. Na podhalańskim stole wigilijnym rządzą potrawy przyrządzane na bazie ziemniaków i regionalnych serów, takie jak bukty (kopytka), kłóty (kapusta z ziemniakami) czy moskole (podpłomyki z gotowanych ziemniaków). Tradycyjną podhalańską zupą wigilijną jest najczęściej postna kwaśnica, choć w niektórych domach podaje się barszcz z kwaszonych buraków z fasolą. Podhalańska wieczerza wigilijna to też smażony pstrąg, pierogi z kapustą oraz kluski z makiem i miodem. Według podhalańskiego zwyczaju opłatek, którym łamiemy się z domownikami, także powinien być posmarowany miodem.

Wigilia na Podlasiu

Podlaskie tradycje wigilijne od wieków ulegały wpływom wschodnim, szczególnie litewskim. To właśnie z Litwy przybyła na Podlasie kutia – pszenica z bakaliami, miodem i makiem – bez której dzisiaj trudno wyobrazić sobie tamtejszą wigilię. Oprócz kutii na stole wigilijnym pojawiają się kluski z makiem polane olejem z lnu, smażona lub gotowana ryba, podlaskie wareniki, a więc pierogi z kapustą i grzybami (podsmażane na rumiano przed podaniem), oraz oczywiście pulchne drożdżowe racuchy. W roli wigilijnej zupy na Podlasiu najczęściej pojawia się barszcz grzybowy.

Wigilia na Mazowszu

Mazowsze to region pełen gęstych lasów – nie powinno więc dziwić, że przepisy na Boże Narodzenie bazują na grzybach. To przede wszystkim zupa grzybowa oraz kapusta z grzybami, ale też bardzo często po prostu panierowane i smażone grzyby. Jedną z najważniejszych potraw wigilijnych na Mazowszu były jednak tradycyjnie kłosy – kluski z makiem – które powinny być jak najdłuższe i jak najgrubsze. Symbolizowały bowiem plony pszenicy w kolejnym roku. Wigilia na Mazowszu nie mogła obejść się też bez rwaków (to gotowane i zmielone ziemniaki podobne do kopytek), kisielu żurawinowego i kaszy jaglanej z olejem. Dzisiaj serwuje się też smażonego karpia oraz ryby w galarecie. Warto wiedzieć, że to właśnie z Mazowsza wywodzi się zwyczaj picia kompotu z suszonych owoców.

Wigilia na Kaszubach i na Pomorzu

Na Pomorzu i Kaszubach wigilijne kolacje były zawsze bardzo skromne. Rozpoczynano (i często nadal się rozpoczyna) od zupy z brzadu: aromatycznej zupy z suszonych owoców. Później zaś prym na wigilijnym stole wiodły ryby – głównie śledzie i ryby słodkowodne – w przeróżnych postaciach: jako farsz do pierogów, podstawa zupy rybnej, w formie pluci (solony śledź i ziemniaki w mundurkach), a także jako osobne danie. Liczne przepisy na Boże Narodzenie inspirowane kaszubskimi potrawami wigilijnymi  Możesz znaleźć na wielu stronach internetowych o tematyce kulinarnej np. https://www.kamis.pl/przepisy/na-boze-narodzenie.

Wigilia na Śląsku

Zupełnie inaczej niż na Kaszubach świętuje się wigilię na Śląsku – stół wigilijny ma się tam aż uginać pod ciężarem różnych potraw. Jako zupę wigilijną dawniej podawano siemieniotkę, czyli zupę z siemienia lnianego, dziś jednak na dobre zastąpiła ją zupa migdałowa. Podczas śląskiej wieczerzy wigilijnej nie może poza tym zabraknąć kapusty z grochem, kaszy z suszonymi śliwkami, karpia duszonego w piwie oraz klusków śląskich. Pyszne dopełnienie śląskiego menu wigilijnego stanowią makówki (kawałki drożdżowej bułki przełożone masą makową i zalane mlekiem) oraz moczka, czyli rodzaj budyniu z pierników namoczonych w kompocie porzeczkowym.

A Ty bez jakich tradycyjnych dań nie możesz sobie wyobrazić Wigilii?

0 Komentarze

Socialmedia

Warte uwagi

3 rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę...

​Tostery to bardzo proste urządzenia, które dla wielu z nas są nieodzownym elementem wyposażenia kuchni, niezbędnym do przygotowania pysznego śniadania. Mimo nieskomplikowanej konstrukcji...