Wspólne gotowanie, odkrywanie nowych smaków i staranne dobieranie składników… rodzinne przygotowywanie posiłków może być przyjemne zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Jeśli nasza pociecha podziela kulinarną pasję, warto to wykorzystać, zachęcając ją, aby towarzyszyła nam podczas kuchennych zmagań. Idealnym dopełnieniem współdzielonych chwil mogą okazać się audiobooki – dlaczego warto sięgnąć po nie właśnie wtedy? Oto kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę w tym zakresie.
Podzielność uwagi i wyobraźnia – ważne nie tylko w kuchni!
Jeśli pociecha chętnie przejmuje od nas proste obowiązki w kuchni, np. pod opieką dorosłych kroi warzywa, odmierza sypkie komponenty czy dba dekorowanie dań, dobrym pomysłem jest wspierać jej zaangażowanie i stwarzać okazje, które będą sprzyjać tej formie wspólnej aktywności. Ciekawym pomysłem może być organizacja rodzinnego gotowania przy jednoczesnym słuchaniu audiobooków. Dbając o powierzone mu zadania, a jednocześnie słuchając ciekawej lektury, dziecko ma szansę trenować skupienie i podzielność uwagi. Niewykluczone, że ten rodzaj poznawania książek sprawdzi się nie tylko u małych kucharzy, ale stanie się urozmaiceniem dla tych dzieci, którym trudno skupić się na książce w jej papierowej formie. Brak możliwości obcowania z ilustracjami obrazującymi tekst, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnego czytania, to także ciekawe wyzwanie dla wyobraźni pociechy – warto pozwolić maluchowi się z nim zmierzyć!
Inna forma bliskości
Wspólne słuchanie audiobooków uczy jednak nie tylko koncentracji czy trenuje mistrzowską podzielność uwagi. Ta forma aktywności współdzielona między rodzica a dziecko może stać się dowodem na to, że nie zawsze potrzebne są słowa, aby ciekawie spędzać czas razem i czuć się dobrze w swoim towarzystwie. Odkrywanie oraz słuchanych historii może także stać się inspiracją do kolejnych zabaw. Po skończonym gotowaniu – najlepiej w towarzystwie wspólnie przygotowanych smakołyków – warto porozmawiać z dzieckiem o przesłuchanej lekturze, zapytać malucha, jak wiele z niej zapamiętał lub nawet odtworzyć w kuchni przysmaki inspirowane światem poznanej za pomocą audiobooka historii!
Biblioteka małego kucharza
Jakie audiobooki wybierać dla dziecka, które lubi gotować i chętnie pomaga nam w kuchni? Młodszym dzieciom z pewnością przypadną do gustu pozycje w rozmaity sposób opisujące kuchenne przygotowania. W pełnych przygód opowieściach bohaterowie zmagają się z kulinarnymi konkursami, zbierają składniki na określoną potrawę, pieką świąteczne pierniczki czy poznają zasady bezpiecznego zachowania się w pobliżu gorącego piekarnika lub ostrego noża. Bez trudu znajdziemy takie tytuły, które wpiszą się w charakter działań podejmowanych wspólnie z maluchem. Słuchanie audiobooków z dzieckiem to dobra okazja, aby zapoznać je z tym, jak powinna wyglądać praca w grupie podczas współdzielenia zadań w kuchni, oraz kształtować dobre nawyki związane z bezpieczeństwem i zachowaniem porządku – także po zakończeniu smakowitych przygotowań.
Starsze dzieci natomiast docenią audiobooki pozwalające na poznawanie nowych przepisów, z których część będą mogły wykonać samodzielnie. Ciekawą propozycją mogą okazać się również inspirujące tytuły pełne pomysłów na przeprowadzenie kulinarnych eksperymentów, dekorowanie i serwowanie potraw lub… literatura młodzieżowa w wersji audio wpisująca się w tematykę kuchni i gotowania.
Basia w świecie kulinarnych przygód
Audiobooki dla dzieci cieszą się rosnącą popularnością – nie brak interesujących propozycji, wśród których niemal każdy rodzić znajdzie coś odpowiadającego potrzebom i zainteresowaniom malucha. Jednym z ciekawych przykładów może być audiobook zatytułowany Basia i gotowanie. W historii autorstwa Zofii Staneckiej poznajemy małą Basię i jej rodzinę, która staje w obliczu niecodziennej sytuacji – mama Basi ma dość codziennego gotowania! Jak tata, Basia i Franek, jej młodszy brat, poradzą sobie z obowiązkami w kuchni? Czy rodzinę czeka kulinarna katastrofa? A może przygotowanie posiłków dla wszystkich domowników tak, jak robi to mama to… bułka z masłem? Mali słuchacze nie tylko poznają zakończenie tej opowieści, ale także będą mieli szansę spojrzeć na kuchenne obowiązki z zupełnie nowej perspektywy. Audiobook Basia i gotowanie wydany został przez wydawnictwo SAGA Egmont i jest częścią serii BASIA. Perypetie małej dziewczynki czyta Maria Seweryn.
Audiobooki dla dzieci bez wątpienia mogą stanowić ciekawą formę poznawania literatury dziecięcej oraz młodzieżowej i mogą przypaść do gustu wielu pociechom – nie tylko mały kucharzom. Propozycje wpisujące się tematycznie w obszar ich zainteresowań będą nie tylko wpływać na kształtowanie się wyobraźni oraz trenowanie podzielności uwagi, ale także umożliwią rozwijanie kulinarnej pasji!
Artykuł partnera