Który olej roślinny jest najzdrowszy?

Udostępnij:

Wszelkiego rodzaju oleje roślinne mają w sobie bardzo wiele zdrowotnych właściwości. Warto jednak zwracać nie tylko uwagę na to, z czego zostały zrobione, ale także w jaki sposób. Zapoznaj się z artykułem, jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najzdrowszych olejów roślinnych i tego jak powinno się je tłoczyć, by były jak najlepsze. 

Najlepszy wybór? Unikaj oleju rafinowanego

Na pytanie odnośnie tego, jaki olej jest najzdrowszy, nie można odpowiedzieć jednoznacznie. Zanim przejdziemy do opisywania tego, które rośliny mają szczególnie korzystne dla ludzi właściwości, należy skupić się przede wszystkim na kwestii ich tłoczenia. Większość osób korzystająca z różnego rodzaju olejów, kojarzy je z półek sklepowych przede wszystkim w wersjach rafinowanych. Czym one są? To oleje roślinne, które w procesie produkcji poddawane są ekstrakcji za pomocą środków chemicznych w wysokich temperaturach. W rezultacie tracą smak, zapach, a także większość wartości odżywczych. Co rafinowane oleje oferują w zamian? Dłuższy termin przydatności oraz wyższe temperatury dymienia, co zapewnia im większą przydatność w procesie smażenia innych potraw. Pomimo praktyczności, tego rodzaju produktom daleko jest niestety do kategorii „najzdrowsze oleje”. 

Oleje roślinne tłoczone na zimno 

Oleje zimnotłoczone powstają w zupełnie odmiennych warunkach. Tłoczy się je w temperaturze, która nie przekracza 40-50 stopni Celsjusza. Dzięki temu olej zachowuje swój charakterystyczny zapach, smak, dzięki czemu przyrządzane z jego udziałem potrawy zyskują zupełnie nowy wymiar doznań. Najważniejsze w olejach roślinnych zimnotłoczonych jest jednak to, że zachowują one pełnie swoich wartości odżywczych. Charakteryzują się wysoką zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych takich jak omega-6 czy omega-3. Są one szczególnie istotne dla ludzkiego organizmu, gdyż ten nie potrafi ich wytworzyć samodzielnie i muszą być przyjmowane z zewnątrz. A to tylko niektóre z dobroczynnych składników zawartych w produktach nierafinowanych. Zatem, jaki olej jest najzdrowszy? Olej roślinny tłoczony na zimno!

Najzdrowsze oleje - poznaj ich bogactwo!

Pamiętaj o tym, że każdy olej rośliny zimnotłoczony charakteryzuje się dużą ilością prozdrowotnych właściwości. Jeżeli nie masz doświadczenia w spożywaniu tego typu produktów, zalecamy wypróbowanie wielu gatunków oraz poznanie ich smaków i aromatów. Dzięki temu sam będziesz w stanie wyrobić sobie zdanie na ich temat. Dobrej jakości oleje roślinne znajdziesz na stronie sklep.zlotopolskie.pl!

Do najzdrowszych olejów można zaliczyć między innymi:

  • - Olej lniany - pomaga na zaparcia, obniża ciśnienie i pomaga zmniejszyć poziom cholesterolu we krwi. 
  • - Olej konopny - poprawia bilans tłuszczów w organizmie i reguluje gospodarkę hormonalną. Neutralizuje także wolne rodniki wpływające na rozwój wielu chorób.
  • - Olej słonecznikowy - w formie nierafinowanej posiada bardzo dużo witaminy E oraz fitosteroli, które pomagają redukować zmiany miażdżycowe. 
  • - Oliwa z oliwek - to olej roślinny nasycony witaminą D oraz K. Może też być stosowany podczas diet, gdyż redukuje uczucie głodu. 

Artykuł partnera

0 Komentarze

Socialmedia

Warte uwagi

Kurczak - przepisy pełne smaku, mięso pełne...

​ Mięsem, po które sięgają zarówno miłośnicy solidnych posiłków, jak i osoby na diecie jest kurczak. Przepisy z jego udziałem są nie tylko smaczne, ale przede wszystkim zdrowe...