Skończyły Ci się pomysły na obiad, a rodzina jest już znudzona jedzeniem w kółko tego samego? Przychodzimy z pomocą! Jesień i zima to idealny czas na rozgrzewające zupy, takie jak krupnik czy zupa ogórkowa. Jak je przygotować? Jakie mają wartości odżywcze? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.
Tradycyjna zupa ogórkowa
Przepis na zupę ogórkową, którą kiedyś gotowała nasza babcia, a potem mama, zakłada użycie bulionu z indyka lub kurczaka. Najlepiej wybrać świeże mięso i po umyciu wszystkich części wrzucić je do garnka razem z pokrojoną marchewką, pietruszką, selerem i porem. Ważne są też przyprawy- ziele angielskie, liść laurowy, sól i pieprz. Zalewamy całość wodą, przykrywamy i gotujemy niecałe dwie godziny. Po ugotowaniu rosołu wyławiamy wszystko z garnka- ma zostać sam płyn. Marchewkę kroimy w kostkę, a mięso zdejmujemy i rozdzielamy na kawałeczki. Resztę składników możemy odłożyć, bo nie będzie nam już potrzebna. Następnie zajmujemy się warzywem, bez którego nie istniałaby zupa ogórkowa - ogórkami kiszonymi. Trzemy je na tarce z dużymi oczkami. Ziemniaki obieramy i kroimy w kostkę. Wrzucamy je do gorącego rosołu umieszczonego na palniku i gotujemy 10 minut. Potem dorzucamy tarte ogórki. Taka kolejność wrzucania warzyw pozwoli uzyskać niezwykły smak zupy. Na końcu dodajemy wcześniej odłożoną marchewkę i kawałki mięsa. Całość zabielamy śmietaną i zupa ogórkowa jest już gotowa!
Jak zrobić krupnik?
Delikatny i pyszny krupnik to wspaniała zupa na leczenie przeziębienia. Jeśli chodzi o lecznicze i wzmacniające odporność pomysły na obiad, to rosół i krupnik nie mają sobie równych. Przepis na krupnik zaczyna się tak samo, jak na poprzednią zupę, czyli od przygotowania bulionu. W trakcie, kiedy będzie się on gotował, można przygotować warzywa. Marchewkę, ziemniaki i pietruszkę po obraniu kroimy w kostkę. Po upływie czasu potrzebnego do zrobienia wywaru wrzucamy je do garnka. Od razu dodajemy też kilka łyżek kaszy- jęczmiennej lub perłowej. Mieszamy i gotujemy na małym ogniu przez pół godziny. Po tym czasie wszystko powinno już zmięknąć- jeśli tak się stanie, to wystarczy dorzucić łyżeczkę kurkumy oraz świeżo siekany koperek. Wtedy zupa jest już gotowa. Jeśli interesują nas szybkie i proste pomysły na obiad, to krupnik będzie idealny.
Wartości odżywcze zupy ogórkowej
Właściwości prozdrowotne, jakie ma zupa ogórkowa, są przeogromne. Jeśli interesują was pomysły na obiad, które niosą ze sobą wiele witamin, to powinniście ją ugotować! Głównym źródeł witamin są ogórki kiszone, które są skarbnicą witaminy C, A, K oraz kwasu foliowego. Zawierają również fosfor, mangan i potas. Jako produkt kiszony są źródłem dobroczynnych bakterii, które zasiedlają nasz organizm. Zupa ogórkowa jest polecana w nadkwasocie żołądka dzięki zawartości soku z ogórków. Pamiętajmy jednak, że najważniejsze jest to, aby były one kiszone, a nie kwaszone! Te drugie nie są prozdrowotne, a wręcz przeciwnie- kwas w nich zawarty nie jest zbyt dobry dla organizmu. Jeśli tylko o to zadbamy, nie musimy się martwić o inne pomysły na obiad - zupa ogórkowa to skarbnica witamin i smaku.
Każdy doceni nowe pomysły na obiad. Naszą propozycją jest przepis na zupę ogórkową oraz krupnik, które są pysznymi i sycącymi zupami. W smakach tych dwóch potraw odnajdą się wszyscy - i smakosze lubiący kwaśne propozycje i miłośnicy warzyw oraz kaszy. To naprawdę proste pomysły na pierwsze danie, z których będzie zadowolona cała rodzina. Warto wziąć pod uwagę, że nasz przepis na krupnik jest niezwykle prosty, dlatego przygotowanie tej zupy nie będzie stanowiło większego problemu.
Artykuł partnera