Masz dość kupowania masowo produkowanych kiełbas, które nie mają prawdziwego smaku, są pełne dodatków i konserwantów. Nie masz pojęcia, jakie mięso trafiło do produkcji tej kiełbasy? Jeśli tak, to może powinieneś spróbować zrobić własną swojską kiełbasę.

To jest naprawdę proste. Będziesz potrzebował specjalistycznego sprzętu i można go kupić „w sieci” stosunkowo tanio. I jak w przypadku większości ludzi, którzy zaczęli robić własne kiełbaski, po zrobieniu własnych nigdy nie wrócisz do kupowania masowo produkowanych. Po prostu takich z supermarketu.

Wybieramy mięso i przyprawy na kiełbasę domowej roboty!

Robienie domowej kiełbasy nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Kiełbasa to tak naprawdę tylko mieszanka mielonego mięsa, tłuszczu, soli, pieprzu, ziół, cebuli, papryki i innych przypraw. Najlepsze kiełbasy domowe równoważą stosunek mięsa, tłuszczu i przypraw. Kiełbasa kupiona w sklepie może zawierać do 50% tłuszczu.

Zbyt mało tłuszczu również nie jest wskazane. Odpowiednia proporcja tłuszczu nadaje kiełbasie dobry, odpowiedni smak. Ponadto pomaga związać ze sobą mięsa farszu kiełbasianego.

Są specjaliści, którzy zmniejszając ilość tłuszczu nawet do 25%, potrafią uzyskać swojską kiełbasę o doskonałym smaku. Jednakże jest to już inny temat. Najczęściej na kiełbasę domowej roboty wybierana jest wieprzowina. Można też spróbować zrobić kiełbasę z wołowiny. Można również stosować inne mięsa, takie jak dziczyzna czy kaczka.

Wymagany sprzęt, którego będziesz potrzebować na zrobienie kiełbasy!

Najważniejszym sprzętem do produkcji swojskiej kiełbasy jest maszynka do mielenia mięsa . Jeśli nie masz wolnych środków na maszynę, można poprosić rzeźnika o zmielenie odpowiedniej ilości mięsa. Ważne jest, aby maszynka do mielenia miała odpowiedni rozmiar ostrza do zmielenia mięsa.

Jak wyrabiamy własną domową kiełbasę?

Po zmieleniu mięsa zmieszaniu i dodaniu aromatów trzeba nadziać kiełbasę na nadziewarkę do kiełbasy. Nadziewarki są różnego rodzaju np. pionowe lub poziome wyposażone w tłok najczęściej silikonowy. Tłok wchodzi do wnętrza metalowej rury i przy jego użyciu przepychany jest kiełbasiany farsz.

Zamiast maszynki do mielenia mięsa można użyć przystawki będącej na wyposażeniu prawie wszystkich robotów kuchennych. Jednakże do profesjonalnych wyrobów kiełbasianych najlepsza jest i niezastąpiona specjalna maszynka. Po zmieleniu całego mięsa należy tak je wymieszać by równomiernie rozprowadził się tłuszcz. 

Jeżeli widać, że konsystencja jest już odpowiednia nadszedł czas, aby dodać aromaty. W zależności od smaku i osobistego gustu do zmielonego mięsa można dodać 10 - 15 gramów soli do każdego kilograma mięsa, ale tylko wtedy, gdy jesteś pewien, że zakupione mięso nie jest jeszcze solone.

Możesz zachować prostotę smaku, dodając nasiona kopru włoskiego i rozmarynu, kolendrę, chili w proszku. Gdy uznałeś, że wybrany smak farszu jest dla Ciebie odpowiedni, po prostu weź trochę mieszanki i usmaż ją na patelni i posmakuj. Jeżeli jest to to o co Ci chodzi możesz śmiało nadziewać mieszankę do jelit. Jeśli nie, trzeba dodać jeszcze przyprawy aż nie uznasz że jest już smaczne.

Osłonki i jelita na kiełbasę domowej roboty!

Ostatnia rzecz, która jest niezbędna to Twojego wyrobu, są to osłonki lub jelita. Są one dostępne w różnych rozmiarach i różnych rodzajach. Można kupić osłonki kolagenowe, osłonki owcze lub osłonki wieprzowe. Na początek najlepiej użyć osłonek wieprzowych, ponieważ są one łatwiejsze w obróbce niż np. osłonki owcze.

Osłonki trzeba namoczyć w wodzie na co najmniej 2 godziny przed użyciem. Są zwykle dostarczane w wilgotnym roztworze soli. Po wykorzystaniu ile potrzeba należy je zamknąć w dostarczonej torbie.

Dobrze zamknięte osłonki można przechowywać w lodówce przez wiele miesięcy. Osłonki owcze mają wąską średnicę. Nadają się tylko na cienkie kiełbasy. Dlatego, jeżeli już je używamy, należy uważać, aby ich nie przepełnić. Osłonki kolagenowe mają zastosowanie do każdego rodzaju wędlin. Wędlina umieszczona w takiej osłonce może być zamrażania, grillowania, przygotowywana w piekarniku.

Ten rodzaj osłonki nie wymaga moczenia i ma nieokreślony okres trwałości. Wystarczy je przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu. Farsz do kiełbasy nie jest trudną częścią wykonania dobrego wyrobu. Żeby się nie „rozpłynął” należy uważać, aby nie przesadzić z ilością nadziewania go do osłonek.

Robienie kiełbas jest całkowicie przyjemną i satysfakcjonującą rozrywką z natychmiastowymi i bardzo smacznymi rezultatami. Pozwala wykonawcy kiełbasy nadać własny styl i smak, ponieważ każdy aspekt kiełbasy jest całkowicie pod ich kontrolą. W ten sposób można mieć najlepszą kiełbasę, jaką kiedykolwiek ktoś próbował. W ten sposób można mieć najlepszą kiełbasę, jaką kiedykolwiek ktoś próbował. Po więcej zajrzyj tutaj.

Artykuł partnera

0 Komentarze

Socialmedia

Warte uwagi

Tradycje Wielkanocne

Niebawem Wielkanoc – w polskiej tradycji, jak zresztą w całym chrześcijańskim świecie, święto bardzo ważne. Czy w dzisiejszym pośpiechu życia codziennego pamiętamy jeszcze jak te...