Nie ma chyba Polaka, który nie lubiłby kiszonej kapusty. Najlepiej oczywiście zrobić z niej bigos. Nie potrzebujemy wielu składników. Wystarczy młoda lub kiszona kapusta, dużo mięsa i przyprawy. Wszystko to, zmieszane ze sobą, stworzy znakomitą, apetyczną potrawę, która jest jednym z tradycyjnych polskich dań.

Jak ugotować bigos – krok po kroku

Przygotowanie bigosu jest dość czasochłonnym zajęciem, jednak dzięki poniższym poradą okaże się naprawdę proste. Sprawdźmy jak ugotować bigos!

Pierwszym krokiem jest przygotowanie kapusty: wybrać należy młodą, kiszona lub zmieszaną. Tę pierwszą należy umyć pod bieżącą wodą, żeby pozbyć się z niej zanieczyszczeń. Kiszonej najlepiej nie płukać w żaden sposób, gdyż stracimy wtedy dużo z jej smaku. Niezależnie od rodzaju, kapustę trzeba posiekać na mniejsze kawałki i przełożyć do garnka. Dodajemy liście laurowe i ziele angielskie, po czym gotujemy, aż stanie się miękka.

Jeśli chodzi o dodatki to obowiązkowe jest mięso. Najlepiej w dużej ilości. Najlepsza będzie kiełbasa, pokrojony w kostkę boczek oraz mięso wołowe. Przed dorzuceniem mięsa do kapusty najlepiej jest je podsmażyć i mocno przyprawić. Dobrym dodatkiem będą również warzywa takie jak np. marchew, cebula czy pomidory. Świetnie sprawdzą się również suszone, leśne grzyby, które dodadzą daniu aromatu. Przyjęło się również, że do dania dorzuca się wędzonych śliwek. Na sam koniec gotowania można również dodać odrobiny przecieru pomidorowego, który doda naszemu bigosowi atrakcyjnego koloru i sprawi, że będzie smakował dużo lepiej.

jak ugotować bigos?

Wszystkie składniki należy zmieszać w dużym garnku. Całość gotujemy tak by wszystkie smaki się ze sobą związały. Im częściej podgrzewamy i studzimy bigos, jego smak będzie lepszy.

Porada: Bigos z młodej kapusty przygotowuje się dużo szybciej, bo już po około godzinie będzie gotowy do spożycia. 


Należy pamiętać, że bigos powinien być bardzo gęsty. W innym przypadku otrzymamy zwykłą zupę kapuścianą. 

Bigos można podawać z dowolnymi wręcz dodatkami. Świetnie smakuje sam, ale jeszcze lepszy jest serwowany z chrupiącą, pełnoziarnistą bułką lub kromką chleba.

Bigos można przechowywać bardzo długo. Danie to smakuje najlepiej po kilku dniach, kiedy wszystkie smaki dokładnie się ze sobą połączą. Należy pamiętać, że po wystudzeniu powinien być przechowywany w lodówce. Nic nie stoi na przeszkodzie, by go zamrozić. W takiej postaci można przechowywać go nawet przez pół roku.

Te wskazówki z pewnością pomogą odpowiedzieć na pytanie jak przyrządzić bigos. A teraz łyżki w dłoń i do roboty!

0 Komentarze

Socialmedia

Warte uwagi

Kuchnia ubogich czyli jak gotowało się dawniej

Od zarania dziejów ludzkość borykała się z problemem głodu wśród ubogich. Szczególnie dotkliwe bywały przednówki na wsiach, kiedy zimowych zapasów było już bardzo mało, lub nie było...