Olej rzepakowy - niezwykle cenny i zdrowy

Udostępnij:

Olej rzepakowy do niedawna był niedoceniany w kuchni. Od jakiegoś czasu zyskuje na popularności i przez niektórych obecnie nazywany jest "oliwą północy". Olej pozyskuje się z czarnych nasion rośliny, która wiosną zachwyca swoimi pięknymi, żółtymi kwiatami na polach rzepakowych. Okazuje się, że wcale nie jest gorszy od oliwy z oliwek, tak popularnej w kuchni.

Olej rzepakowy możemy dostać w dwóch postaciach: jako olej rzepakowy nierafinowany lub rafinowany. Olej nierafinowany - tłoczony na zimno - dzięki czemu zachowuje maksymalną zawartość prozdrowotnych składników (witamin, soli mineralny, steroli). Jest ciemniejszy i ma charakterystyczny, gorzkawo-kwaśny posmak. Idealnie nadaje się do sałatek lub jako dodatek do past,  kanapek i do wszelkiego rodzaju innych dań, serwowanych na zimno.

Wersja rafinowana oleju rzepakowego, ma bardziej neutralny zapach oraz smak, a barwa jest jaśniejsza, bardziej złocista. Ten rodzaj oleju rzepakowego, idealnie sprawdzi się do dań podawanych na ciepło. Dzięki temu, że posiada tzw. wysoki punkt dymienia, można bez obaw na nim smażyć, czy też piec. Nie powoduje zmiany smaku potraw, dlatego bez obaw można stosowań go do dań obiadowych jak i do słodkich ciast. 

Olej rzepakowy z powodzeniem może być też stosowany u dzieci, jako zastępnik np. masła w zupkach i przecierach od 6 miesiąca życia. Smak oleju idealnie wzbogacą ciekawe dodatki jak czosnek, bazyli, chilli czy też suszone pomidory. Sprawdzi się w surówkach, sałatkach, rybach i mięsach, a także jako baza do wyrobu domowego majonezu.

Dodatkowym jego atutem, jest to, że można go łatwo odsączyć, wykorzystując zwyczajny pergamin lub ręczniki papierowe.

olej rzepakowy

Do produkcji 1 itra oleju rzepakowego potrzeba 3 kg rzepaku. Skład oleju ewoluował na przestrzeni lat. Od ok. 20 lat uprawia się tylko i wyłączne odmiany, które są pozbawione szkodliwego dla zdrowia kwasu erukowego. Współczesny olej rzepakowy zawiera za to wiele cennych kwasów jak: oleinowy, linolenowy czy też linolowy.

Skład i korzyści zdrowotne oleju rzepakowego są niezwykle zbliżone do oliwy z oliwek. Ponadto, olej rzepakowy zawiera większa ilość kwasów omega 3 niż oliwa, dlatego niesłusznie przez długi czas był uważany za gorszy.

Rzepak najlepiej rośnie w klimacie umiarkowanym w krajach takich jak Francja, Niemcy - najwięksi producencii w Unii Europejskiej. Kanada, Indie oraz Chiny, także produkują go dużo.

Olej rzepakowy - kuchenna inspiracja

Warto podczas poszukiwań olejów do kuchni w egzotycznych krajach - nie zapomnieć o jakże cennym i wspaniałym rodzimym oleju rzepakowym. Sprawdzi się on do tradycyjnych dań, jak schb faszerowany śliwką - klasyczne i bezpieczne danie na elegancki, rodzinny obiad, czy też do przygotowania polędwiczek.

Nie tylko w tadycyjnej kuchni, ale także w nowych eksperymentach sprawdzi się doskonale. Ciekawie skomponuje się z racuchami z kaszy gryczanej z gulaszem. Jako dodatek do beszamelu w lazanii po grecku też będzie idealny.

Nuggetsy z kokosem to natomiast świetna propozyjca dla największych niejadków wśród dzieci, gdzie olej też się przyda!

0 Komentarze

Socialmedia

Warte uwagi

Przez żołądek do serca – hit czy mit?...

Stare powiedzenie mówi: "przez żołądek do serca", ale czy w dzisiejszym świecie nadal się sprawdza? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć. Oto nasze rozważania, ale z przymrużeniem...